Andrus Liivamäe

Tartu Ülikool tähistab koos Tartu linnaga Euroopa kultuuripealinna aastat

Tartu Ülikool osaleb Tartu 2024 programmis mitmekesiste üritustega, mis on inspireeritud kultuuripealinna juhtmõttest jutustada ellujäämise kunstide lugu. Aasta jooksul saab külastada näituseid, festivale ja kontserte ning osaleda haridusprogrammides, mis kõnelevad tulevikuteadmistest, -oskustest ja -väärtustest.

Tartu Ülikooli rahvusvahelise turunduse juht Eveli Soo leiab, et kultuuripealinna aasta on suurepärane võimalus tutvustada maailmale ülikooli panust teadusesse ja kultuuri. „Meie teadlaste, õppejõudude ja üliõpilaste osalus rikastab kultuuripealinna programmi ning toob Tartu linna esile kui teadmiste ja innovatsiooni keskust,“ ütles Soo.

Põhiprogrammi üritustest korraldab Viljandi kultuuriakadeemia Pärandusfestivali, kus arutatakse, kuidas saaksid rahvakultuuri teadmised aidata leida kestlikke lahendusi majandus- ja keskkonnaprobleemidele. Huvilistel on võimalus ka ise pärandoskusi õppida. Eetikakeskus korraldab kogukonnaakadeemia tüüpi ürituste sarja Tartu Maailmaülikool, mille käigus otsitakse üleilmsetele probleemidele kohalikke lahendusi ja siinsetele mureküsimustele rahvusvaheliselt tunnustatud vastuseid.

Loodusmuuseumi näitusel „Teadmata“ eksponeeritakse muuseumi püsikogu keskel nüüdiskunsti, et juhtida avalikkuse tähelepanu väljasuremise eri tahkudele ja ohustatuse kultuurilisele tähendusele. Loodusmuuseumi ja botaanikaaia koostöös toimub ka Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestival, mis paneb inimese märkama elurikkust tema ümber. Teaduskooli ja Tartu Üliõpilasmaja ühine algatus Suudlev Tartu koosneb konverentsist ja kontsertlavastusest ning kulmineerub enneolematu ühissuudlemisega. Tartu Ülikooli muuseum äratab linna südame Toomemäe ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil.

Lisaks veab Tartu Ülikool eest lisaprogrammi kuuluvaid ettevõtmisi ja kaaskorraldab veel mitut põhiprogrammiüritust. Loe lähemalt ülikooli kodulehelt.

Euroopa kultuuripealinna määrab Euroopa Liit üheks aastaks. Tiitlit kandev Tartu korraldab sadu üleeuroopalisi üritusi, kus tutvustatakse Lõuna-Eesti kultuuri ja kombeid, tudengilinnas tehtud teadust ning arutletakse keskkonnateemadel. Koos Tartuga kannavad 2024. aastal kultuuripealinna tiitlit veel Bad Ischl Austrias ja Bodø Norras.

Lapsed laua ümber eetikakeskuse väärtuste mänguga

Võru linn peab lastesõbralikkust oluliseks

Pildil on inimesed saalis istumas ja esitlust jälgimas

Maailmaülikool annab pärandusaastale hoogu