Õppetegevuse sündmused 2020
Konverentsid ja töötoad
2. ja 3. detsembril 2020 toimus Tartu Ülikooli eetikakeskuse 13. väärtuskasvatuse konverents „Võrdsed võimalused luubi all“. Konverents toimus esmakordselt veebikonverentsina, kus osalejad said konverentsiga liituda nii UTTV, Postimehe kui ka eetikaveebi kaudu. Konverentsil uuriti võrdseid võimalusi kui põhimõtet ja peamist väärtust, millest lähtudes hariduselu valikuid tehakse. Ettekanded keskendusid võrdsete võimaluste kui väärtuse ja põhimõtte sisustamisele, selle kriitiliselt vaatlemisele Eesti alus- ja üldhariduse näitel ning kolmele tuleviku võtmeküsimusele: sooteadlik pedagoogika, kaasav haridus ja vaimselt turvaline õpiruum. Konverentsil esinesid Kristi Paron (Õiguskantsleri büroo), Maie Kitsing (Haridus- ja Teadusministeerium), Tiiu Tammemäe (Tallinna Ülikool), Mari-Liis Sepper (SA Poliitikauuringute Keskus Praxis), Merilin Mandel (Instagrami konto @jesslapsed looja), Marie Runnel (Rajaleidja keskus), Viire Sepp (MTÜ Eesti Talendikeskus), Iiri Saar (Tartu Descartes'i Kool), Ada Urm (Eesti Koolipsühholoogide Ühing) ja Anna-Kaisa Oidermaa (MTÜ Peaasi). Ettekanded ja videomaterjalid on kättesaadavad eetikaveebis. Konverentsi toetasid Haridus- ja Teadusministeerium ning Briti Nõukogu Eestis.
11.–13. märtsil 2020 toimus Tartus rahvusvaheline konverents „Lahkarvamused: teooriast praktikani“, mida korraldas Tartu Ülikooli filosoofia osakond koos TÜ eetikakeskusega. Konverentsi kutsutud esinejad olid Daniel Cohnitz (Saksamaa), Gurpreet Rattan (Kanada), Folke Tersman ja Olle Risberg (Rootsi) ning Margit Sutrop (Eesti). Konverentsi avaettekande pidas prof Daniel Cohnitz, kes oli grandiprojekti „Lahkarvamused: filosoofiline analüüs“ üks algatajaid, selle kunagine põhitäitja ja TÜ teoreetilise filosoofia professor, nüüd Utrechti ülikooli professor. Prof. Cohnitz kritiseeris oma ettekandes filosoofide hulgas viimasel ajal populaarset positsiooni, mille kohaselt vandenõuteooriad ja -teoreetikud on demokraatliku ühiskonna jaoks positiivse mõjuga, kuna nende skepsis võib paljastada tegelikke vandenõusid riiklikes institutsioonides.
Esitlused, arutelud
9. detsembril toimus Tartu Ülikooli eetikakeskuse kõige uuema väljaande, klassijuhatajatele mõeldud käsiraamatu “Klassijuhataja käsiraamat. Väärtuskasvatuse teejuht õpetajale ja koolijuhile” raamatuesitlus "Klassijuhatamise võlu ja vaev". Raamatuesitlusel mõtestasid autorid prof Margit Sutrop, prof Halliki Harro-Loit, õpetajad Meedi Neeme ja Lemme Randma ja kriitiline sõber Helen Hirsnik klassijuhataja rolle ja valikuid väärtuskasvatuse aspektist, väärtuskommunikatsiooni eri osapoolte vahel (õpetajad, õpilased, lapsevanemad, tugitöötajad, juht) ja õpilast toetavat tagasisidet arenguvestluste kaudu. Arutelu salvestus on kättesaadav UTTVs.
17. septembril 2020 toimus veebiarutelu "Lapsevanemaks olemise tarkus - kaose ja korra vahel", kus teenekate lapsevanematega arutleti selle üle, kuidas lapsevanemad lahendavad lapsevanemaks olles dilemmasid, mille lahendusvariante võib olla mitmeid ja mis väärtustest tulenevalt teevad lapsevanemad otsuseid ning kuidas neid enesele selgitavad? Arutelus osalesid aasta isa 2019 ja kahe lapse isa Arvi Karotam, aasta ema 2019 ja kolme lapse ema Mare Tupits, IT-ettevõtja ja nelja lapse isa Taavi Kotka, ajakirjanik ja nelja lapse isa Urmas Vaino ning kommunikatsiooniinimene ja kahe lapse ema Leene Korp. Arutelu jutujuht oli TÜ eetikakeskuse projektijuht Mari-Liis Nummert. Vaata arutelu salvestust UTTVs.