Õppetegevuse sündmused 2018
Konverentsid
6.–7. detsembril 2018 toimus Eesti Rahva Muuseumis Tartu ülikooli eetikakeskuse 11. väärtuskasvatuse konverents „Eesti 2035 – väärtuspõhine vaade haridusele“. Konverentsil tutvustati esmakordselt väärtuste ja vastutuse töörühma haridusvisiooni aastateks 2021–2035, et üheskoos arutleda ja diskuteerida. Vaata konverentsi ettekandeid ja galeriid. Konverentsi korraldamist toetasid Haridus- ja Teadusministeerium ning Briti Nõukogu Eestis.
02. oktoobril 2018 korraldasid Avatud Eesti Fondi ja Tartu Ülikooli eetikakeskus XXII Avatud Ühiskonna Foorumi, mille teemaks oli tänavu “Euroopa võlakriisi pikk vari: ühiskondlikud pinged ja majanduse taastumine”. Foorum toimus Nordic Hotel Forumis. Peaesinejateks olid Heather Grabbe, Avatud Ühiskonna Fondide võrgustiku Euroopa Poliitika Instituudi (Open Society European Policy Institute) direktor ja endine Euroopa Komisjoni volinik ning Soome majandusminister Olli Rehn, kes tänavu kevadest juhib Soome Keskpanka.
23. mail 2018 korraldas Eesti Pagulasabi koos Tartu Ülikooli eetikakeskusega konverentsi „Avatud algus: valik retsepte mitmekultuurilise lasteaia kujundamiseks“. Konverentsil küsisime, milline on Eesti praegune kogemus mitmekesisuse toetamisel ja rändetaustaga laste vastuvõtmisel, arutlesime õpetaja hoiakute ja lapse usuga seotud küsimuste üle ning õppisime uusi meetodeid ja praktilisi nippe, mis aitavad lasteaias arvestada keelelise ja kultuurilise mitmekesisusega. Konverentsil esitlesime kahte Eesti Pagulasabi ja TÜ eetikakeskuse koostatud õppematerjali – lasteaedadele mõeldud käsiraamatut ja 8 õppevideot, mis on abiks Eesti lasteaiaõpetajatele muu keele- ja kultuuritaustaga laste toetamisel ning mitmekultuurilise ja salliva rühmaruumi loomisel.
Esitlused, arutelud
25. septembril 2018 korraldas Tartu Ülikooli eetikakeskus tudengipäevade raames arutelu „Kuidas arvata õigesti? Salongikõlbulikkusest sotsiaalmeedias“. Tudengiaktivist Kaspar Kruup, VWSEKi moderaator Gea Kangilaski ja Domus Dorpatensise tegevjuht Martin A. Noorkõiv arutlesid, missugune on sotsiaalmeedia arutluskultuur ning milline käitumine on sellistes „veebi-salongides“ aktsepteeritav. Vaata täispikka arutelu UTTVs või kuula podcast’i Soundcloudis.
10.-11. augustil 2018 toimunud Arvamusfestivalil osales Tartu Ülikooli eetikakeskus kahe arutelu korraldajana. Mõlemad arutelud toimusid 11. augustil. Suhtluskultuuri alal korraldasime lauamängu „Eesti rahva sada valikut. Väärtuste mäng“ prototüübi mängimist ning kõnelesime kasvatusest arutelus „Käi minu sõnade, mitte tegude järgi“. Meeleolukaid pilte Arvamusfestivalilt vaata galeriist.
7. juunil 2018 toimus rahvusvaheline seminar „Isikuandmed – miks ja kelle eest neid kaitsma peab? ELi andmekaitsereformi põhjused ja järelmid“. Seminaril pidasid ettekanded Euroopa Teadusnõukogu nõustaja Tobias Schulte in den Baumen, Euroopa Parlamendi liikmena andmekaitse direktiivi raportöörina tegutsenud prof Marju Lauristin ja TÜ eetikakeskuse juhataja prof Margit Sutrop. Vaata ettekannete videoid.
21. mail 2018 toimus Tartu Ülikooli raamatukogus intervjuuraamatu „Kaose ja korra piiril. Kasvatusest ja haridusest. Isiklikult“ esitlus ning arutelu lapsevanemaks olemisest. Esitlusel kõnelesid professor Rein Taagepera ja kirjanik Justin Petrone. Vestlust juhtis professor Margit Sutrop. Vaata salvestust Facebookis.
4. mail 2018 korraldas Tartu Ülikooli eetikakeskus tudengipäevade raames arutelu „Sündinud lolliks? Geenide mõjust intelligentsusele“. Koos geeniteadlase Tõnu Eskoga arutlesime selle üle, kuidas geenid mõjutavad meie sisemist potentsiaali eluga hakkama saada.
22. märtsil 2018 toimus Tallinnas Hopneri majas arutelu "Kolmas muutuja: digimaailm". Tartu Ülikooli eetikakeskus andis välja intervjuuraamatu, mis on katse tabada õhusolevat Eesti kultuuris: kus me praegu oleme oma vanemlike väärtuste ja põhimõtetega. Üks teema, mis kõigist raamatu intervjuudest läbi jookseb, on kohanemine uue reaalsusega, mil suhetesse on sekkunud kolmas muutuja: digimaailm. Arutelul kõneldi, milliseks on muutunud elamise kultuur digiajastul ja mida selle teadmisega peale hakata.