Avalik tegevus
Eetikakeskuse loomise ajendas Eesti ühiskonda tabanud mure eetilise kriisi pärast. Meie eesmärk on tõsta ühiskonna informeeritust ja teadlikkust eetikaküsimustest ning kaasata laia avalikkust väärtuste ning normide alasesse diskussiooni.
Peamised avalikkusele suunatud tegevused:
- Ühiskonnas suurema muutuse esile kutsumiseks viiakse eetikakeskuse juhtimisel ellu programmi "Eesti ühiskonna väärtusarendus", jätkuprogrammiga aastatel 2015-2020 . Oleme käivitanud konverentside sarja „Ühiseid väärtusi otsides“, kus igal aastal toimub arvamusliidritele suunatud ühiskonna valupunkte lahkav konverents. Iga aasta detsembris korraldab eetikakeskus ka väärtuskasvatuse teemalise konverentsi.
- Eetikakeskuse eestvõtmisel ja UNESCO, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi ning Tartu Ülikooli toetusel oleme käivitanud eetikaalase internetiportaali Eetikaveeb. Sealt on võimalik hankida infot eri eetikavaldkondade, valdkonnas ilmunud kirjanduse, regulatsioonide, õpetatavate kursuste, juhtumite, eetikakoodeksite, eetikakomiteede ning uurimise ja õpetamisega tegelevate institutsioonide kohta. Käivitatud on ka foorum eetikaküsimuste ja õpetajate väärtusdilemmade üle diskuteerimiseks.
- Eetikakeskus on teinud ka valmiva seadusandluse eetilist ekspertiisi. Kõige ulatuslikumaks tööks oli koostöös meditsiiniteadlaste ja juristidega sotsiaalministeeriumi tellimusel eksperthinnangu andmine digitaalse terviseloo projektile.
- Eetikakeskus teeb tihedat koostööd Eesti Bioeetika Nõukogu, sotsiaalministeeriumi juures tegutseva tervise infosüsteemi eetikakomitee, Tartu Ülikooli inimuuringute eetikakomitee ja Tartu Ülikooli Kliinikumi eetikakomiteega.
- Eetikakeskusega seotud inimesed esinevad pidevalt sõnavõttudega trükimeedias, raadios ja televisioonis. Samuti korraldame laiemale avalikkusele suunatud kollokviume.
Mitmesugust eetikasse puutuvat infot (Eetikakeskuse enda ettevõtmised, teated mujal toimuvaist konverentsidest vms) liigub meie kollokviumide listis: ut.eetika.kollokvium [ät] lists.ut.ee (liituda on kõige mugavam Sympa kasutajaliidese abil).
Eetikakeskuse avalikkusele suunatud tegevus on kõige ülevaatlikumalt nähtav eetikaveebis
Tartu Maailmaülikool
Projekt Tartu Maailmaülikool on kogukondlik akadeemia, kus kohtuvad Lõuna-Eesti aktiivsed kogukonnad ning maailma tippteadlased ja -kultuuritegelased. Projekti juht on Tartu Ülikooli eetikakeskus.
Projekt osaleb aastatel 2020–2021 Tartu 2024 kultuuri- ja haridusprogrammi esimeses arendusprotsessis, programmiliini Omapära ja Euroopa all. Arendusprotsessi edukalt läbivad projektid jõuavad Euroopa kultuuripealinna ametlikku programmi.
Kultuuripealinna aastal korraldavad Tartu Maailmaülikool ja nende kohalikud partnerid 14 avalikku arutelupäeva ja Maailmaülikooli konverentsi, mis keskenduvad konkreetse kogukonna või piirkonna probleemide lahendamisele, kogemusvahetusele ja pikaajaliste plaanide kavandamisele.
Iga kavandatav akadeemia sündmus toob Eestisse ühe maailmatipptegija, kes aitab kogukonna valitud probleemile lahendusi pakkuda, kogukonda kogemusvahetuse kaudu jõustada ja inspireerida. Piirkonna või kogukonna väljakutse, mille lahendamisega maailmaülikooli toimumispäeval tegeletakse, valivad Tartu Maailmaülikooli kohalikud partnerid ehk kogukonnad ise.
Loe kandidatuuriraamatus esitatud algset projekti kirjeldust (lk 29)
Lisainfo
Mari-Liis Nummert, Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektijuht, mari-liis.nummert [ät] ut.ee, +372 5192 2019