Avalikkusele suunatud sündmused 2019
Konverentsid ja töötoad
09. detsembril 2019 toimus Dorpati konverentsikeskuses Tartu Ülikooli eetikakeskuse traditsiooniline, järjekorras juba 12. väärtuskasvatuse konverents “Harjutades kujuneb iseloom”. Konverentsil uurisime, miks on vaja iseloomukasvatusele tähelepanu pöörata, kuidas tekivad sisseharjutatud käitumiskalduvused ehk voorused ning milline on õpetajate ja koolijuhtide roll keskkonna loomisel, kus õpilastel saab kujuneda hea iseloom. Konverentsil esinesid dr Eija Hanhimäki (Jyväskylä Ülikool, Soome), dr Melinda Bier (Center for Character and Citizenship,USA) ja Deborah Sanders O’Reilly (Center for Character and Citizenship, USA) ning kohalikke näiteid toovad prof Margit Sutrop (Tartu Ülikooli eetikakeskus), Siim Värv (Tartu Herbert Masingu Kool) ja Erli Aasamets (Kilingi-Nõmme Gümnaasium). Vaata konverentsisalvestust, ettekandeid ja galeriid. Konverentsi korraldamist toetasid Haridus- ja Teadusministeerium ning Briti Nõukogu Eestis.
26. septembril 2019 toimus Eesti Rahva Muuseumis konverents „Väärtuskasvatuse lasteaed: kõik, mida elus teadma pean, sain lasteaiast“. Konverentsil küsisime ja arutlesime, millises seisus on väärtuskasvatus Eesti lasteaedades. Konverentsil esinesid prof Eve Kikas (Tallinna Ülikooli koolipsühholoogia professor), Pärje Ülavere (Haridus- ja Teadusministeeriumi välishindamise osakonna ekspert) ja Merike Mitt (Tartu Ülikooli eetikakeskuse väärtuskasvatuse koolitaja ja nõustaja). Vaata konverentsi salvestust, ettekandeid ja galeriid.
10. mail 2019 korraldasid Tartu Ülikooli eetikakeskus ja TÜ arvutiteaduste instituudi professor Dietmar Pfahl Tallinnas rahvusvahelise töötoa, mis käsitles autonoomsete süsteemide, bioinformaatika ning targa otsustustoe eetikaküsimusi. Töötuba oli osa H2020 projektist PRO-RES, mille rõhuasetus on mittemeditsiinilistel teadussuundadel. Töötoas uuritigi, missugune on nendes teadusvaldkondades (nt arvuti- või, tehnikateadused) uurijate, teadusasutuste ning uurimistööd rahastavate organisatsioonide roll eetilise teadustöö edendamisel.
27. märtsil 2019 toimus seminar „Mida teha plagiaadiga? Väärkäitumisest akadeemilises maailmas“. Seminaril arutlesime, kui lihtne on plagiaati kindlaks teha? Mis on ja mis ei ole plagiaat? Millised on akadeemilise kirjutamise levinumad vead ja libastumiskohad? Neid küsimusi käsitlesime koos prof Margit Sutropi (TÜ humanitaarvaldkonna dekaan, eetikakeskuse juhataja), Diana Lõvi (TÜ sotsiaalteaduste valdkonna õppedisainer) ja dr Tiina Ann Kirsiga (TÜ Eesti mõtteloo vanemteadur, peagi ilmuva akadeemilise kirjutamise õpiku autor). Seminari teises pooles arutleti koos osalejatega väärkäitumise juhtumite üle ja mõeldi üheskoos, kuidas ülikool peaks sellistel juhtudel reageerima. Seminari arutelu oli sisendiks hea teadustava rikkumiskahtlustuste menetlusreeglite väljatöötamisele Tartu Ülikoolis. Tagasisidet andsid TÜ jurist Aliis Liin ja akadeemiline sekretär dr Andres Soosaar.
Esitlused, arutelud
Tudengipäevade raames toimus 18. septembril 2019 Tartu Ülikooli eetikakeskuse uue lauamängu „Eesti rahva sada valikut. Väärtuste mäng“ avalik mängimine Tartus, Genialistide klubis.
9. augustil 2019 korraldas TÜ eetikakeskus Arvamusfestivalil kolme arutelu. Tehnoloogia alal kõneldi arutelus „Kas pakirobotit tohib jalaga lüüa?“ tehisintellekti eetikast. Väärtuste alal arutleti kontoriromansi üle juturingis „Kuidas kohaneda Kontori-Cupidoga?“ ning mängiti kõigi huvilistega TÜ eetikakeskuse uut lauamängu „Eesti rahva sada valikut“. Vaata festivali galeriid.