Avalikkusele suunatud sündmused 2014
Konverentsid
10.-11. detsembril toimus 7. väärtuskasvatuse konverents "Hea kool kui väärtuspõhine kool. Kuidas tagada kiusamisvaba haridustee?" konverentsi tähelepanu keskmes oli hea kooli vundament – turvaline koolikeskkond ja head suhted, sest hea kool saab olla vaid kiusamisvaba kool. Kiusamisvaba koolini jõudmiseks ei piisa vaid mõne üksiku väärtusega tegelemisest, vaid see eeldab kooli väärtuspõhist juhtimist ja süsteemset väärtusarendust ning kõigi tegevuste läbimõtlemist. Kiusamisvaba kooli võti on koolijuhi taskus ja koolipidaja kohustus on seista hea selle eest, et koolijuht seda kasutaks ning kõik osapooled kaasa haaraks. Vaata pikemalt Eetikaveebist
28. novembril toimus koostöös Õiguskantsleri Kantseleiga konverents Konverents: Rahva tahe - seadustega kujundatav või väljendatav? Konverentsil otsiti vastust järgmistele küsimustele: Kas seadused peavad väljendama või kujundama rahva tahet? Kas õigusruum sõltub väärtusruumist või vastupidi? Kas seadused peavad lähtuma rahva enamuse tahtest või pidama silmas ka vähemuse kaitse vajadust? Kas seadused peaks seadma eesmärgiks kujundada inimeste väärtushoiakuid ja käitumist? Kuhu paigutub Eesti maailma väärtuskaardil? Kuhu paigutub Eesti maailma õigusloome praktikates? Kas oleme eestvedajad või järele lohisejad? Mis meie ühiskonna arenguid mõjutab ja kuhu peaksime püüdlema?
4. juunil toimus Konverents "Väärtuskasvatus kodus ja lasteaias". Konverentsi eesmärgiks oli arutleda hea lasteaia erinevate aspektide üle ning tutvuda erinevate väärtuskasvatuse meetodite ning teiste heade praktikatega, mis toetavad laste individuaalset arengut ja soodustavad koostööd lasteaia ja kodu vahel. Konverentsil arutati järgmiste teemade üle: Millised on lasteaia eesmärgid? Mis iseloomustab head lasteaeda? Millised on vanemate ja ühiskonna ootused heale õpetajale? Kuidas toetada lasteaias iga lapse individuaalset arengut? Kuidas soodustada koostööd erinevate osapoolte vahel? Kuidas panna kodu ja lasteaed edukalt koos töötama?
Kollokviumid ja seminarid
28. oktoobril toimus kollokvium: Personaalne meditsiin - vastavalt vajadustele ja/või võimalustele? Arutleti küsimuste üle, mis kaasnevad seoses sooviga personaalset meditsiini ellu viia, igapäevaselt rakendada. Mõeldi üheskoos kuidas seda mõista tuleks, mida on reaalne oodata ning kuidas seda kõige paremini nii iga üksiku inimese kui rahvatervise huve nö teenima panna. Kollokviumi videosalvestus.
15.-16. augustil oli arvamusfestivalil eetikakeskuse telk, kus mängiti huvilistega väärtuste mängu ning tutvustati eetikakeskuse tegevusi.
3. aprill pidas Roger Brownsword avaliku loengu „Big Biobanks: Three Major Governance Challenges“ Ettekandes tõi ta välja, et biopankade hea valitsemine sõltub kahest peamisest tingimusest. Nendeks on osalejate huvide austamine ning biopanga tegevuste ühitamine avaliku huviga. Sellest kontekstist kasvavad välja kolm peamist biopankade juhtimisega seotud väljakutset - need on seotud informeeritud nõusolekuga, küsimusega vastutusest oluliste kliiniliste leidude tagasisidestamisega ning avaliku huvi mõistmise ja rakendamisega.
29. mail toimus kollokvium: Koos elada – kuidas ja kellega? Kooseluseaduse eelnõu üle arutlesid Liis Arrak ja Toomas Jürgenstein, modereeris Kadri Simm. Kollokviumi videosalvestus.
13.-14. veebruar toimus töötuba katastroofimeditsiini ja põgenike probleemi eetilistest aspektidest. Ettekannetega esinesid: Eva Piirimäe, Dónal O’Mathúna, Eero Janson, Eleni Kalokairinou, Ayesha Ahmad, Emanuele Valenti, Goran Mijaljica, Kadri Simm, Johan von Schreeb.